Penrith03

Konference On Landscape 2018

Minulý víkend jsem se zúčastnil konference o krajinářské fotografii, kterou formou bienále, již třetí ročník, pořádá prestižní britský časopis On Landscape. Pokud vládnete angličtinou, určitě neprohloupíte, když si zaplatíte předplatné časopisu, byť jen na rok, s možností stáhnutí minulých vydání! Konference se konala v nádherné oblasti Lake District, v kulturním centru Rheged města Penrith.
Valecnz pilot
,

Antoine de Saint Exupéry, dílo – Válečný pilot

Válečný pilot je předznamenáním Citadely. V tomto díle spojuje Exupéry popis beznadějného výzvědného letu válečného pilota na nepřátelské území s téměř stoprocentní hrozbou smrti sestřelením a se svými úvahami humanisty. Je nesmírně pravdivý v popisu válečných scén, ale také utrpení běžných lidí v prostředí frontových bojů.
ZemeLidi
,

Antoine de Saint Exupéry, dílo – Země lidí

Země lidí je specifické dílo. Jedná se spíše o soubor povídek, popisujících příběhy lidí v extrémních situacích. Exupéry předkládá své názory na sílu i slabosti lidského charakteru tváří v tvář ohrožení života. Dozvídáme se životní příběh pilota Mermoze, průkopníka dálkových poštovních letů, který poprvé přeletěl průsmykem přes Andy. A přestože mnohokrát čelil technickým obtížím včetně havárií, stále znovu usedal do letadla a vydával se na další cesty až do hořkého konce.
02
, ,

Po stopách Césara Manrique – Lanzarote 2019

Po opatrném průzkumu jsem si řekl, že vám nabídnu na rok 2019 chuťovku – něco, čemu se chci věnovat do budoucna dlouhodobě. Kombinaci návštěvy zajímavé destinace, seznámení s výtvarnou tvorbou vybraného umělce z této destinace, to vše povýšené tím, že tuto destinaci důvěrně znám, včetně například gastronomie   Důvěrně známých destinací mám připravených více, jsem zvědavý, jak moji nabídku přijmete!
LetnaJih
,

Antoine de Saint Exupéry, dílo – Noční let

Zahájení nočních poštovních letů. Omezené prostředky radiopodpory. Masivní síly přírody, let cyklonem do tmy. Riziko obětování lidského života výměnou za zavedení nové služby. Exupéry na malé zhuštěné ploše rozehrává drama pilota a navigátora, vystavených ničící síle bouře kdesi v Kordilerách.
EXU Kuryr
,

Antoine de Saint Exupéry, dílo – Kurýr na jih

Exupéry neustále míchá dramaticky rozdílné situace, používá výrazné obrazy a alegorie. Silně cítím jeho příklon k přírodním materiálům, vzpomínkám z dětství (ano, přesně popisuje zahradu včetně brány tak, jak jsem ji viděl v Saint Maurice de Remens) a kontrastním obrazům, vystupujícím a zase mizejícím ve tmě či v mlze.
00 2

Výstava v Borovanském klášteře

Výstava je opřená o tři různá vodní prostředí - moře, rybníky a tekoucí potoky. Základ vytváří reminiscence na Máchovské kontemplace prostřednictvím tří velkých pláten, umístěných na jakémsi virtuálním půdorysném kříži. Na každém z ramen jsou pak tisky v paspartě, které jsou věnovány snímkům z Gran Canarie, Krkonoš, Jizerských hor a Třeboňska.
SaintEx
,

Pierre Chevrier: Saint Exupéry

Dostala se mi do ruky biografická kniha o Exuperym od Pierre Chevriera. Díky ní se mi zaplnila některá bílá místa na mapě mého projektu. Chevrier v ní postupně zpracovává biografická data o životě Exupéryho, představuje hlavní díla, zaměřuje se na zdroje spisovatelovy filozofie a v neposlední řadě uvádí z jednotlivých děl jak úryvky, tak charakteristické citáty.
TYM02
,

Workshop “Po stopách Máchovských kontemplací” ve Starých Splavech

Minulý víkend jsem se vrátil na místo mého prvního fotoprojektu. A spolu se mnou účastníci workshopu, během něhož jsme se společně vydali po stopách Máchovských kontemplací. Cílem tohoto kurzu nebylo zopakovat sérii fotografií z projektu, ale zkusit si na chvíli vklouznout do Máchova kraje a jeho básně Máj a s využitím techniky ICM a následného blendování vytvořit osobitý pohled na Máchovskou poetiku.
MG 6382 copy
,

Antoine de Saint Exupéry – dětství

Mým hlavním cílem bylo navštívit Saint Maurice de Remens, městečko vzdálené od Lyonu ca 35 km, kde malý Antoine strávil své dětství, které ho zásadně ovlivnilo a ke kterému se ve svých knihách neustále vracel. Stejně tak, jako ke své matce. Tady v zahradě rodného sídla si hrál se sourozenci na rytíře Aklina, odtud odcházel na svoji první zkušenost pilota k poštovní společnosti.
MG 2746 copy

Vladimír představuje Petru Kyselovou v sedmi obrazech

Jak napsat medailonek o někom, koho znám celý život, aby to nevyznělo hloupě? Péťa je moje dcera. Vysypal jsem ji (a do krve sedřel) z kočárku, vozil po basketových zápasech a ztrácel nervy při nejrůznějších situacích, tak jak to rodiče obyčejně dělají.
OSTROV
,

Třebonění

Třeboňsko se může pochlubit téměř pětistovkou rybníků, a proto se také často tato oblast nazývá krajinou dvojího nebe. V roce 2003 byly oficiálně významné kulturní a technické památky Třeboňska nominovány k zápisu na seznam světových památek UNESCO pod názvem Třeboňské rybníkářské dědictví.