Vernisáž výstavy „MÁCHA-ANDERSEN-EXUPÉRY“ v Liberci, 9.9.2021

MG 5705 copyV této chvíli se cítím naprosto vyčerpaný, ale nadmíru šťastný. Pořád dokola si říkám, co jsme to tady v Liberci vlastně udělali?? Ne ne, ještě není konec, ještě budou dvě krásné přednášky o Máchovi a Exupérym, ale posuďte sami – 25 dvoumetrových pláten, zavěšených horolezci v 10-15 metrové výšce, divadelní představení s hvězdami české divadelní scény, ca 150 lidí na vernisáži, profi catering, podpora dvou významných firem, ABB a ERSTE Premier, ale hlavně, krásná nálada, uvolněné tváře návštěvníků a až do konce vernisáže pozitivní emoce, které byly ve velikém kontrastu s tou covidovou frustrací a šedí minulých měsíců.

Ale popořadě – pátek a sobota byly dny, kdy jsem si vzpomněl na své stavařské začátky…

Týden 30.8.-2.9.

Jako předehra se 30.8. uskutečnil v Praze v Czech Photo Centre křest Monografie. Vyzkoušeli jsme si způsob zavěšení obrazů na vynášecí tyčky, instalaci a deinstalaci a vše se zdálo v naprostém pořádku. V úterý přijel do Liberce autor scénáře a režisér divadelního představení Tomáš Vondrovic, abychom si prošli veškeré související technické detaily, scénu, nasvětlení, zvukařinu. No a já jsem ve zbytku týdne připravoval instalační plány ve spolupráci s Josefem Trakalem z atelieru SIA Design tak, abychom vlastní instalaci zvládli co možná nejefektivněji.

MG 5626 copy

Pátek, 3.9.

Průmět vazníků do podlahy knihovny, průmět zavěšovacích rovin, příprava vynášecích lanek, upevňování zavěšovacích háčků a zakódování lanek, průměty manipulačních bodů, ze kterých budou následně obrazy vytahovány pod střechu schodišťového prosoru Knihovny. Tedy, ono to se stavařinou moc společného nemá, spíš s projektováním kladečáků.

Sobota, 4.9.

Sjeli jsem se ráno v Knihovně, parta lidí, na které to celé viselo, včetně horolezců. Dovezli jsme plátna a postupně je rozbalili a rozvěsili po okolních zdech. Horolezci se mrkli na kladečáky, a protože jsou to kluci zkušený, z výškových prací na stavbách, bylo jim to od počátku celkem jasné. Určili jsme si tok instalce a pustili se do toho. Knihovna zůstávala otevřená pro veřejnost až do 13:00, a tak jsme měli i dost přihlížejících, kteří nevěřícně koukali, co to tu proboha děláme. Hotovo bylo kolem šesté večer a my jsme poprvé na vlastní oči v reálu uviděli to, co měl Radim Kousal, autor konceptu, v hlavě už když jsme si o tom povídali někdy v listopadu minulého roku.

Pondělí, 6.9.

První herecká zkouška, přijeli Táňa Medvecká a Tomáš Pavelka, aby se sladili se zvukařem, Honzou Kozákem, a abych si já ověřil, zda se tři připravené videosmyčky s mými asi 150-160 obrazy, kryjí dobře s přednášeným textem. Bylo zřejmé, že ještě musím dvě smyčky doeditovat a v rámci třetí smyčky pozměnit některé video záběry. Nicméně všichni jsme získali uklidňující dojem, že to klapne a že to máme pevně v rukách. Táňa, která měla ještě v paměti vernisáž Exupéryho v Praze, byla z liberecké instalace unešená, zejména z toho prostoru, ve kterém se obrazy vznášejí.

Úterý a středa, 7.-8.9.

V úterý se konal rozhovor pro Český rozhlas Liberec (pokud jste nezaregistrovali, můžete si poslechnout zde:….) a ve středu jsme prošli s Knihovnou ještě všechny detaily, zejména pak pořadí událostí tak, jak se odehrají při vernisáži následující den, abychom nezapomněli na nějakou drobnost.

Čtvrtek, 9.9., 18:00 – TEN DEN

IMG 5358Na místo jsem dorazil před třetí hodinou odpoledne. S Honzou Kozákem jsme dokončili instalace zařízení a scény, připravili stolečky s katalogy a Monografiemi a vzali si poslední chvilku oddechu. Dorazili herci i s Tomášem Vondrovicem a jeho paní Jindřiškou a udělali poslední generálkové čtení. Chýlila se hodina začátku a já si při trousících se prvních návštěvnících říkal, kolik asi tak dojde lidí…

„Zbývá 8 lístků“ – zazněla slova paní ředitelky a bylo jasné, že tenhle večer bude prostě velký! Přišlo mi to jako na první výstavě v Praze, když jsem v Galerii kritiků vystavil Máchu a dorazilo na 150 lidí včetně televize. Bylo tam hodně mých kolegů z práce, ale všichni byli překvapení, kde se to vlastně ocitli. Teď v Liberci, protože je to moje první výstava v mém domácím městě, se sešlo také mnoho známých, kamarádů, bývalých kolegů a za všechny slova mého souseda – my vlastně vůbec nevíme, kdo vedle nás bydlí… :-)))

Zazněla úvodní slova ředitelky knihovny, paní Petrýdesové a Mariana Beneše, viceprezidenta Asociace profesionálních fotografů, která převzala nad výstavou záštitu. Bylo zahájeno a já se ocitl mezi tou spoustou lidí, kteří dorazili.

Co vám budu povídat, velký sál Knihovny byl na představení Tomáše Vondrovice s Táňou Medveckou a Tomášem Pavelkou v hlavních rolích vyprodaný a věřím tomu, že si to všichni moc užili, včetně herců.

Při závěrečném rautu pro pozvané hosty obou sponzorujících firem už vládla uvolněná nálada a já jsem byl nadmíru šťastný, že se Erste Premier ani ABB nezmýlili, když své partnery oslovili, pozvali na vernisáž a na divadelní představení a mně tím nabídli skvělou profesionální podporu.

PODĚKOVÁNÍ

Chtěl bych proto závěrem poděkovat za tuhle příležitost dvěma ředitelkám knihovny, paní Daně Petrýdesové i její předchůdkyni paní Konvalinkové, a celém týmu Knihovny v čele s Honzou Kozákem za podporu při instalaci. Atelieru SIAdesign a zejména Radimu Kousalovi za koncept instalace. Grafickou ruku nad námi drželi Josef Trakal a Ondra Musil a obrazy jsme vytiskli v jabloneckém Elevenu. O instalaci se pak významně zasloužili horolezci Honza Hřežík a Míra Havrda za významné podpory Péti, Honzy a Elišky Starých. Divadelní představení bylo možné díky podpoře sponzorů, firem ABB a ERSTE Premiere, a já děkuji za přízeň oběma ředitelům – Petru Slámovi z Erste a Víťovi Lukášovi z ABB.

IMG 20210909 195755 copyTriptych mi přinesl i velmi vzácná nová setkání a přátelství. Po vernisáži Exupéryho v Praze, kde se úžasná herečka, paní Táňa Medvecká uvolila přečíst úryvky z díla autora, jsme se domluvili na pokračování a díky tomu jsem měl jedinečnou příležitost seznámit se také se skvělým scénáristou, režisérem, spisovatelem a překladatelem v jedné osobě, libereckým rodákem, panem Tomášem Vondrovicem, který do představení přivedl i dalšího skvělého herce, Tomáše Pavelku.

Ten největší dík ale patří těm třem, kteří byli součástí veškerého mého snažení posledních pět let – Karlu Hynku Máchovi, Hansi Christianu Andersenovi a Antoine de Saint Exupérymu. Za inspirující dílo, které nám zanechali a které má pořád v sobě tu sílu obrovské imaginace pro nás pro všechny, lidi s nestárnoucí dětskou duší a sny…

ZÁVĚREM

MG 5652 copyStojím před instalovanými obrazy, koukám se pod vazníky schodišťového prostoru knihovny a říkám si, zda vůbec někdy budu schopný takhle vysoko nastavenou laťku přeskočit. Co vím učitě, mé další výstavy už nikdy nebudou jen prosté koukání na obrázky. Tak mi držte palce, ať mi „nedojde tvůrčí slina“ a moc rád se s vámi potkám na některé z dalších připravovaných akcí.

V Liberci 12.9.2021

ps: za obrázky z instalace a vernisáže děkuji Pétě a Honzovi Starých, Robo Ďurišovi, Břeťovi Ulrichovi, Ondrovi Musilovi

p.s.:  9.10.2021, svěšení výstavy

Pověšení výstavy nám trvalo den a půl, svěšení…? Dvě hodiny!!! Asi jsme trhli světový rekord :-))) Záběry z deinstalace najdete na konci připojené galerie. Za obrázky z demontáže děkuji Liborovi Bedřichovi!

VIDEOBLOG