JOAN MIRÓ – Mallorca 2023
Máme za sebou hlavní část projektu o Joanu Miróovi – týden, strávený na ostrově Mallorca. Joan Miró žil na Mallorce posledních 25 let svého života. V hlavním městě ostrova, Palma de Mallorca, je umístěna jeho Nadace, kde můžete navštívit jeho ateliér a výstavní prostory, kde se pořádají specializované výstavy.
Podařilo se mi domluvit individuální návštěvu prostor Nadace, takže se nám 3 hodiny věnoval Alejandro de Ysasi Alonso, který nás provedl postupně nejen všemi budovami, zákoutími a sbírkami, které jsou k dispozici, ale také přidal mnoho zajímavých detailů že života velkého španělského malíře. Dalším bonusem bylo také to, že díky ubytování v Hotelu Miró v těsném sousedství Nadace jsme měli gratis i další vstup do Nadace, což většina z nás beze zbytku využila k detailnímu seznámení s tvorbou JM.
Týdenní program na Mallorce byl rozdělený na dvě části – 3 dny na objetí a seznámení s nejvýraznějšími oblastmi ostrova, které jsou nějak spjaté buď přímo s Joanem Miró nebo s prvky jeho tvorby a zbývající 3 dny pak volný program s tím, že se každý mohl na vybraná místa vrátit nebo si prostě užít krásný čas na ostrově.
Začali jsme návštěvou kláštera v Randě, kde je (kromě krásného výhledu na krajinu ostrova) také kolekce historických zemědělských strojů – JM byl velmi těsně spjatý po celý svůj život s rolníky a rodinnou farmou v Mont Roigu. První den jsme pak zakončili na známé pláži Es Trenc, která je jako jedna z mála dochovaná v původní neturistické podobě a možná si na ní lze lépe představit, jaké vjemy na Miróa při jeho procházkách po pobřeží působily. Další den, hned po přednášce v Nadaci, jsme navštívili katedrálu La Seu v Palmě s úžasně rekonstruovanými kaplemi od Antoni Gaudího a Miguela Barcella. Joan Miró měl Gaudího ve velké oblibě podobně jako Picassa, do katedrály samotné pak často docházel v poledních hodinách a naslouchal varhanní hudbě.
Jeden den jsme věnovali malorské přírodě – vydali jsme se do dramatické krajiny poloostrova Formentor a při té příležitosti, protože Miró se velmi často vztahoval k prehistorickým malbám, zajeli také na talaiotické archeologické naleziště poblíž městečka Artá. Třetí programový den byl věnován historickým městečkům na západním pobřeží ostrova – začali jsme ve Valdemosse, v Solleru navštívili výstavní sály Miróa a Picassa a den zakončili ve Fornatluxu a Deie.
Každý z nás 11 fotografů a výtvarníků nasbíral dostatečné množství podkladových informací, fotografií i zážitků z Miróovských míst tak, aby mohl ve zbytku roku 2023 pracovat na výstupu projektu. Je teď před námi období finalizace tak, jak ho znáte – hlavním bodem zcela jistě bude opět společná e-kniha; a uvidíme, zda se nám podaří znovu uskutečnit i společnou výstavu. Tu bychom chtěli, pokud to klapne, představit na jaře roku 2024.
Za fotografie a videa, která jsem použil pro tuto zprávu i videosmyčku v příloze děkuji Patrikovi Maninovi, Jiřině Nebesářové (Jina Nebe) a Mirce Truskové.
V Liberci 5.6.2023