Czech Photo Centre – křest Monografie, věnované projektům o Máchovi, Andersenovi a Exupérym

CPCMůj sen se stal skutečností a Monografie, která byla připravená na uveřejnění už na konci roku 2020, vstoupila konečně 30.8. v 18:00 hodin na prestižní pódium Českého Foto Centra v Praze a je vám plně k dispozici!

Vernisáž jsme připravili během odpoledne před vlastním křtem – vyzkoušeli jsme si při ní závěsný systém, který bude použit při výstavě v Liberci a vypadá to slibně, vše fungovalo! Jsem ohromně zavázán Veronice, Radce a vůbec celému týmu CPC za skvělou podporu, s níž vše proběhlo hladce a také Petře, dobré duši mého minitýmu. No a večer na mě čekala spousta kamarádů a pár překvapení, což není snadné popsat, tak se raději podívejte do galerie! Bohužel jsme obrazy v CPC nemohli nechat viset déle, protože ještě na konci tohoto týdne je vytáhneme do nebe (pod střechu liberecké Krajské knihovny) – likvidace výstavy trvala přesně 11 minut – asi nový světový rekord :-))) Za obrázky z galerie děkuji Petře, Tomáši Vocelkovi, Richardovi Horákovi a Miro Tichému.

O TRIPTYCHU

Ti, kdo moji tvorbu sledují delší dobu vědí, že obrazový triptych, inspirovaný těmito třemi skvělými spisovateli a jejich literárními díly, vznikal v letech 2016-2019. Při cestách za náměty pro mé obrazy jsem navštívil nejen místa, kam jsou jejich díla situována, ale také ta, která jsou spojená s jejich životy přímo či v mých představách i nepřímo: Čechy, Dánsko, Francie, Anglie, ale také třeba Maroko, Island či Kanárské ostrovy. Celkem se jednalo o více než 40 lokalit.

Macha 02 2016 0025 LEV1 PRN WEBMůj literárně fotografický příběh se začal psát 28.3.2016, krátce po sedmé hodině ranní. Tedy zhruba 250 let poté, co se odehrála tragédie, jež se posléze stala předlohou k Máchově básni Máj. Brzy nad ránem jsem ve Starých Splavech vyfotil záběr Bezdězu přes hladinu jezera, který mi později přinesl nejen ocenění v mezinárodních soutěžích, ale hlavně, aniž jsem to tehdy tušil, odstartoval celý Literární triptych. Všechny tři projekty získaly postupně ocenění ve významných mezinárodních soutěžích – Paříž, Londýn, Los Angeles, Moskva, Luxembourg. Pomohly mi k evropskému certifikátu QEP a přivedly mě k lektorské činnosti a k pořádání unikátních fotocest po stopách významných umělců.

Jednotlivě byly všechny tři projekty vystavovány nejdříve v Galerii kritiků v Praze, posléze také na různých místech v České republice a v Berlíně. A nyní se blíží první termín, kdy bude celý triptych vystaven poprvé na jednom místě jako průřezová výstava – v Liberci při příležitosti 20-ti letého výročí otevření Krajské vědecké knihovny v Liberci – ale o tom samostatně v dalším příspěvku.

Monografie završuje moji práci se spisovateli a mně nezbývá než touto cestou poděkovat všem, kteří mi byli na této cestě velkou a trvalou oporou. Potkal jsem nejen mnoho profesionálů ve svém oboru, ale také milých lidí, kteří neváhali přispět svojí odbornou radou nebo mě prostě podrželi, když to zrovna nešlo hladce. Jmen by mohlo být jistě více, zde uvádím abecedně ty, kteří se nějakým způsobem přímo podíleli na vzniku jednotlivých projektů – organizačně, výkonně nebo prostě pomohli s nějakou důležitou součástí přípravy či realizace projektu a následných výstav.

Milan Blšťák, tisk Macroworld; Zbyněk Cincibus, fotograf; Tomáš Čejchan a Die Kabbelka, muzikanti; Lukáš Červený, muzikant; Peter Gaenssle, fotograf; Alice Hamplová, Centrum dohody; Imad Jawhari, letec v poušti; Jan Kárník, tisk Megapixel; Anna Koláčková, Dánské velvyslanectví v Praze; Milan Kopecký, astrofotograf; Veronika Lebdušková, tisk Megapixel; Wolfgang Luber, marketingová a organizační podpora; Renata Mauserová, Městské kulturní středisko Doksy; Taťjana Medvecká, herečka; Katharina Meyer, České centrum v Berlíně; Pavel Mík, fotograf a letec; Václav Nekvapil, letec a lobbista; Kateřina Nevečeřalová, Francouzský institut v Praze; Jiří Novák, tisk Foto Škoda; Renata a Giňa Patzakovi, scénická podpora; Wolfgang Pliska, Reisebüro Global Berlín; Jan Pohribný, fotograf, APF; Robert Rambousek, fotograf a muzikant; Lucia Sekerešová, marketingová a organizační podpora; Lenka Singerová, tisk SV-studio; Paulina Skavová a tým společenského centra UFFO Trutnov; Antonín Teichmann, majitel vrtule; Radek Uhlíř & Wendy Lyachová, fotografové; Ivana Víchová, tisk Eleven; Jiří Výbora, fotograf a markeťák
Speciální poděkování pak patří mé ženě Lence, která mě doprovázela na všech cestách a zásobovala neúnavně cennými infomacemi zejména o Andersenovi a Saint-Exupérym, a paní doktorce Vlastě Čihákové Noshiro, která mi dala na půdě Galerie kritiků prostor pro prezentaci a nenechala mě sklouznout z profesionální cesty k cíli. Děkuji!!

O MONOGRAFII

DSC 4448 copyMonografie „MÁCHA – ANDERSEN – EXUPÉRY“ je mojí první autorskou publikací. Kniha obsahuje soubor vybraných klíčových obrazů ze všech tří literárních cyklů, úvahy kurátorky Galerie kritiků paní Vlasty Čiháková Noshiro a Jana Pohribného, prezidenta Asociace Profesionálních fotografů a také komentáře kolegů z oboru fotografie z České republiky i ze zahraničí. Kniha vyšla vlastním nákladem offsetovým tiskem v Tiskárně Daniel, s přispěním sponzorů Jonathana a Craiga Slassových, v grafické úpravě talentovaného libereckého grafika Ondřeje Musila.

„Vždycky jsem byl typický knihomol, dnes zcela propadlý kouzlu audioknih. Mám rád příběhy, fascinuje mě talent a dovednosti nejen spisovatelů, ale také hudebních skladatelů, malířů, architektů, fascinuje mě schopnost herců a muzikantů interpretovat daná díla. A tahle fascinace je určitě to hlavní, co stálo za vznikem triptychu – snaha o interpretaci příběhů tří slavných spisovatelů vizuální formou. Doufám teď se vší pokorou a skromností, že vás moje úlovky zaujmou a alespoň na chvíli vás přenesou do světa vaší fantazie, na ten Ostrov pokladů, který je jen a jen váš!“

OHLASY OSOBNOSTÍ

„Jak vnímám fotografie Vladimíra Kysely? Jsou to obrazy plné emocí, lyriky, kouzelné hravosti, smyslnosti a zejména nekonečné fantazie…“

Marian Beneš, Asociace profesionálních fotografů, MasterQEP

„Vladimír Kysela ve své práci volí jedinečný přístup v tom, že zkoumá vzájemné vazby mezi různými druhy umění: fotografií, malbou, literaturou, hudbou, divadlem. Výsledkem je pak svět dráždivých virtuálních krajin, vycházejících z literárních děl Máchy, Andersena a Exupéryho, oživených prostřednictvím mistrné fotografické ilustrace.“

Sean Begshaw, americký outdoorový fotograf a pedagog, „Outdoor Exposure Photography“

„Vladimír Kysela má význačný abstraktní styl, charakteristický jemnými snovými krajinami. Jeho díla probouzí představivost a nechávají diváka uniknout, nechat se unést do jiného světa, dát prostor jeho vlastním myšlenkám a interpretacím tak, jako ta nejlepší abstraktní díla.“

Ralf Stelander, ředitel a spoluzakladatel švédského kurátorského serveru 1x.com

VIDEO TRAILER

Krátký video trailer k Monografii můžete shlédnout zde

V Liberci, 31.8.2021