Magickou krajinou JMW Turnera – Lake District 2022

MG 7550 HDR Edit HonisterPass WEBHlavní část projektu o JMW Turnerovi je, ve smyslu „fotografie z lokality Lake District“, za námi. Já jsem si z Lake District dovezl ca 1100 záběrů. Počasí se nám moc nevyvedlo, ale krásné západy slunce umí vyfotit každý 🙂 Pro mne osobně to bylo hodně náročné a ne v každém okamžiku jsem byl sám se sebou spokojen. Je náročné zůstat organizačně ve střehu a udržet celou cestu v předpokládaném časovém a lokalitním plánu v kombinaci s počasím, jezdit po levé straně po úzkých uličkách anglického venkova a kromě toho se ještě soustředit na focení vlastního projektu.

Projekty o Césaru Manrique, JMW Turnerovi a následně o Joanu Miró jsou hodně specifická úloha – nejedná se o výukové kurzy, ale o osobní vyjádření pohledu na příběh či krajinu očima ovlivněnýma konkrétním malířem. O to důležitější je dobrá příprava a s touto přípravou pak na místě reagovat na světlo, počasí, místo,…

Projeli jsme všechny hlavní oblasti Lake District, kombinovali jezerní a přímořskou krajinu, technické detaily i historická zákoutí. Lake District v rámci projektu zastupuje typickou jezerní krajinu, kterou Turner velmi často maloval. My jsme fotografovali na různých místech, například u Buttermere, Honister Pass, Whitehaven, Keswick /Derwent Water, Barrow-in Furness, Elter Water, Castlerigg stone circle… A jaké to bylo?

Den první

MG 7535 WEBVyrážíme po snídani směrem na Buttermere a Honister Pass. Cílem dne je nafotit jezerní krajinu z nadhledu, tzn. dostat se do kopců nad jezera a při té příležitosti zachytit i historickou krajinu, která je viditelně poznamenána těžbou a zpracováním břidlice. Daří se nám to dobře, i přes mlžný příkrov nad okolními kopci.

Den druhý

MG 7722 WEBDruhý den je zasvěcen přímořské krajině. Využíváme toho, že jsme ubytováni ve Whitehaven, což je menší rybářské městečko. Městečko má svoji nezaměnitelnou historii, jsou zde zbytky těžebních šachet, na obě strany od přístavu se táhne malebné kamenité pobřeží se středně vysokými útesy, daří se nám celkem rozumně, zejména večer, fotit příliv a přílivové vlny. Typická krajina přístavu Whitehaven se dvěma majáky ve vjezdovém hrdle má bohužel kaz na kráse, hyzdí ji krabice kolem jednoho z majáků, asi probíhá rekonstrukce.

Den třetí

MG 7930 WEBDnešní den je plánován jako první pro průzkum hlavní jezerní krajiny, Derwent Water a přilehlého městečka Keswick. Ještě předtím nicméně zajíždíme k místní atrakci nad jezerem, starému kamennému mostku Ashness Bridge. Zastihuje nás nicméně nepřízeň počasí, je šedivka a mrholí. Po obědě vyrážíme na odpolední a podvečerní část focení, do starého přístaviště výletních lodí a na západní stranu jezera, včetně opravny malých lodí a související technické infrastruktury. Světlo se přeci jen na chvíli umoudří, takže nalovíme pár ucházejících záběrů, než se zase zatáhne obloha.

Den čtvrtý

DJI 0724 WEBKvůli nepřejícímu počasí a špatné předpovědi pro centrální část Lake District volíme poněkud delší výlet do Barrow-in-Furness. Jedná se o dvě sousedící rozsáhlé přímořské písečné oblasti se zařízlými zálivy dovnitř do pevniny. Alespoň podle map to vypadá na zajímavé ploché místo s dlouhými výhledy přes písčiny na moře a na pevninu. Nalézáme zde travinami zarostlou přírodní rezervaci, ale protože nikdo z nás není ptačí fotograf, natož aby byl na to vybaven, celkem brzy odjíždíme a zastavujeme se v odlivem odkrytém zálivu u městečka, kde na pevnině leží malé čluny. Na závěr dne se snažíme stihnout západ slunce nad Buttermere – tak nám aspoň napovídá radarová aplikace o pohybu mraků, ale přijíždíme již pozdě (na úzkých uličkách překáží nečekané dopravní překážky…), takže není dost času vybrat správné místo – ale správní lovci si nestěžují a loví!!!

Poznámka na okraj – víte, že ve Velké Británii je více než 150 historických tratí pro parní lokomotivy, úhrnem na 560 mílích? A že je obsluhuje 4.000 zaměstnanců a celkem asi 20.000 nadšených dobrovolníků?

Den pátý

MG 8225 WEBPočasí je takové nanicovaté, bohužel i radarová mapa potvrzuje, že dnes to nebude stát za nic. Vydáváme se proto k menším jezerům nad Ambleside, s cílem fotit některé pobřežní detaily. S Jitkou zkoušíme malovat akvarelem a mně se podaří havarovat dron – bohužel na druhé straně říčky, což znamená téměř hodinu a půl zdržení, než říčku obejdu a dron dohledám… Vracíme se pak do hotelu a zbytek dne už je spíš odpočinek, začínáme být všichni unavení.

Den šestý

MG 8496 WEBHlavním plánem posledního dne je dokončení focení Derwent Water, tentokrát ze západní strany. Počasí nám stále nepřeje, je zataženo s náběhem na déšť, ale kvůli zajímavým kamenitým strukturám na břehu jezera jdeme celou západní část, to znamená ca 3 kilometry a postupně fotíme jednotlivé elementy. Na konci jezera se na nás přeci jenom usměje štěstí a v pozdních odpoledních hodinách alespoň na chvíli jezero občas zalijí sluneční paprsky a vytvářejí kouzelnou pohádkovou scenérii, jako vystřiženou z Pána prstenů. V podvečer se pak vypravíme k historickému místu Castlerigg stone circle, kde budeme zkoušet luminografii na kamenném kruhu. Tím také naše výprava do jezerní krajiny v Anglii končí.

Teď musíme nechat nafocené záběry chvíli odpočívat, je potřeba je protřídit a s odstupem času začít editovat. Projekt a jeho zpracování včetně prezentace bude pokračovat až do konce roku. Ještě nás čeká zářijové focení v Benátkách, kde Turner také maloval a já sám si chci zkusit ještě integrovat do projektu něco z Alp, kde budu s kamarádem Honzou na konci června. Plánovaným vyvrcholením pak bude, podobně jako v případě Cesara Manrique, vydání e-knihy a pokud se všechno sejde správně, také společná výstava na počátku roku 2023.

V Liberci 24.5.2022

VIDEO