32087117 2037171706542426 3524200896080642048 oMinulý víkend jsem se vrátil na místo mého prvního fotoprojektu. A spolu se mnou účastníci workshopu, během něhož jsme se společně vydali po stopách Máchovských kontemplací. Cílem tohoto kurzu nebylo zopakovat sérii fotografií z projektu, ale zkusit si na chvíli vklouznout do Máchova kraje a jeho básně Máj a s využitím techniky ICM a následného blendování vytvořit osobitý pohled na Máchovskou poetiku. A samozřejmě si užít společné práce a zážitků. Účastníci kurzu byli zčásti frekventanti první dílny ICM na Jizerce v tomto roce, zčásti nově příchozí. Unikátnost kurzu spočívá v tom, že cílem našeho snažení bude společná výstava, o jejíž pořádání již projevil zájem Kulturní dům v Doksech.

Páteční večer po příjezdu do hotelu byl ve znamení společného povídání a přednášky o Máchovi, jeho osobnosti a díle, které se úžasně uchopila paní Renata Mauserová. Dozvěděli jsme se mnohé a nebojím se říct za všechny posluchače, že bychom paní Mauserovou vydrželi poslouchat klidně další hodiny!! On ten Mácha byl skutečně dramatický zjev nejen svým dílem, ale i životem, který skončil náhle v pouhých 26 letech. Za návštěvu každopádně stojí i muzeum v Doksech, které se jeho památce, včetně popisu doby, ve které žil, věnuje.

Předpověď na víkend byla hodně nejistá – ještě v pondělí to vypadalo spíš na déšť, ale počasí se zlepšilo, takže jsme o víkendu zažívali opačný extrém – nebe bez mráčku. V plánu byly tři lokality – Máchovo jezero, údolí Peklo u Zahrádek a rybníky u Zahrádek včetně obce Holany. Bylo důležité, abychom si užili východ slunce nad jezery i prostor mezi skalami, ve stínech. Postupně jsme se dostali na místa, kde vzniklo celkem 10 oceněných fotografií cyklu z roku 2016 a bylo úžasné pozorovat, jak v rukou kolegů vznikají nové náměty, nové kombinace.Mirka03

Sobotní ráno bylo ve znamení focení Máchova jezera a východu slunce nad jezerem, s výhledem na hrad Bezděz. Stejně jako před dvěma lety i tento víkend bylo podstatné zakomponovat do záběru rákosí, které roste na břehu jezera. O to více, že nebe bylo bez mráčku. Na místě jsme strávili zhruba 1 hodinu a poté se vraceli na snídani. Dopolední focení jsme následně zakončili v údolí Peklo nedaleko Zahrádek. Místo je známé jako roklina s bohatým výskytem bledulí v jarním období. Naším cílem však bylo vyfotit detail či polocelek skalních skupin, které v údolí podél říčky jsou. Zároveň tam lze nalézt také jednotlivé jeskyně. Sobotní odpoledne jsme věnovali ukázce editace záběrů z ranního focení. Mým cílem bylo ukázat účastníkům kurzu, jak účinně připravit a následně propojit 3 až 4 záběry z jednoho místa tak, aby došlo k zesílení dramatického vjemu z krajiny, kterého je potřeba dosáhnout při interpretaci Máchovy básně Máj.

TYM03Nedělní dopoledne bylo pro všechny milým překvapením. Už když jsme scházeli od hotelu k jezeru bylo zřejmé, že na jezeře se povoluje mlha, sen všech fotografů. Bylo úžasné pozorovat, jak se na tu mlhu všichni vrhnuli. Stativ nestativ, vleže vsedě vestoje, prostě velká sranda. Znovu se ukázalo, jak důležité je, zda počasí fotografovi přeje, či nepřeje, zda mu usnadní nebo ztíží práci. Mlha se rozplynula s vycházejícím sluncem a pak stejně jako na Jizerce bylo dopoledne po snídani věnováno prohlídce nafoceného materiálu a výběru nadějných fotografií, které bude stát za to editačně dovést až k výstavě.

V Liberci, 15.5.2018

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *