FB3Mám za sebou první workshop focení metodou ICM. Přes obavy z počasí nakonec vše dopadlo nadmíru dobře. Šedivka byla pouze v sobotu ráno, od sobotního podvečera už bylo počasí pro fotografa téměř ideální. Páteční večerní dojezd a diskuse v restauraci mě dojaly. Postarali se o to Radek s Wendy, když mi přivezli faksimile Malého prince ve francouzštině včetně ilustrací od Exupéryho. Uvědomil jsem si, že můj poslední připravovaný literární projekt je v hledáčku.

Sobotu dopoledne jsme věnovali nácviku technik snímání ICM záběrů. Od proudící vody fotoaparátem upevněným na stativu, až po různé techniky focení předmětů s různou texturou a grafikou. Letošní protažená zima nám příliš nepřála, jarní tání sněhu je opožděné, takže k proudící vodě jsme se dostávali krkolomně přes zamrzlé závěje sněhu a ta nejzajímavější místa řeky Jizerky nám zůstala nedostupná. Myslím, že běžkaři, kteří nás v sobotním dopoledni míjeli na cestě, vedoucí od polské hranice směrem na Jizerku, nevěřili vlastním očím. Měli jsme toho do oběda všichni dost, takže ubránit se usnutí při odpolední přednášce o kompozici bylo tou pravou zkoušku zájmu o invenční fotografii.
 
WS 06Odměnou pro všechny pak byla podvečerní procházka podél Jizerky směrem k Safírovému potoku. Zapadající sluníčko a dramatické formace mraků nám připravily nádherné fotografické chvíle. V tu dobu by snad dobrou fotografii ulovila i koza s fotoaparátem mezi rohy. Rozdíl mezi přítomnými fotografy proto učinilo oblečení – zmrzlíci odpadli první 🙂 Radost mi udělal komentář Mirky, která si pochvalovala pořadí přednášek a jednotlivých úseků focení, kdy si nové poznatky mohla rovnou vyzkoušet v praxi (uff, to jsem si oddechl…).
Nedělní dopoledne jsme si nejprve zpestřili focením východu slunce za Bukovcem a pak již následovalo komentované prohlížení portfolia vyfocených záběrů z obou dnů kurzu. Bylo to pro mne sice náročné, ale během dvou hodin jsem měl možnost vidět spoustu slibných záběrů, které zcela jistě přinesou skvělé finální výsledky, na něž jejich autoři budou moci být pyšní. A dle zájmu a reakcí všech fotografů toto pro ně byla také velmi důležitá součást workshopu. Vybrané ukázky uvidíte v připojené galerii, jakmile mi účastníci pošlou dokončené snímky po editaci!!
 
Zajímavá byla zavěrečná diskuse, když jsem požádal o zpětnou vazbu. ICM je zrádná technika – přestože vypadá relativně jednoduše, není dobrý výsledek až tak lehce dosažitelný. Techniku snímání se může naučit každý a při častém a opakovaném zkoušení nakonec pronikne do potřebného technického detailu. Ukazuje se, jak důležité je správné ostření a volba pohybu kamery – to vše zjednodušuje následný post proces. Složitost je ukrytá právě v něm. I relativně nevýrazná fotografie díky snímání do rawu umožňuje mnohdy nečekané výsledky. To je i důvod, proč je tento kurz určený spíše pro zkušenější fotografy a uživatele pokročilejších softwarů, např. Photoshopu. Na druhou stranu přílišná orientace na techniku a obsluhu fotoaparátů mnohdy přebije fotografickou invenci a lehkost bytí za objektivem. Výborný výsledek navíc může přinést i editace v základním softwaru, jakým je třeba Lightroom.
 
Potvrdilo se mi, že budoucnost těchto kurzů i moje vlastní jako lektora, bude ležet zejména v tvorbě grafiky, kdy dochází k propojení fotografovaných snímků do grafického finále v příslušném editoru. Jinými slovy kromě kurzu na techniku focení ICM záběrů začnu nabízet také kurzy na zpracování těchto snímků do finální podoby včetně tiskových výstupů.
 
FB2WS 05Všichni účastníci byli moc fajn, vstřícní, milí a zvídaví. Ukázala se veliká chuť fotit jinak než je klasický standard, pro mne osobně hodně motivační zjištění bylo i to, že je zájem vyrazit za neobvyklou fotografií i mimo Českou republiku. To mám dlouhodobě v plánu, A díky účastníkům workshopu na Jizerce, s největší pravděpodobností, první takovýto kurz, včetně základů a pravidel pro editaci grafických výstupů, budu pořádat příští rok na Lanzarote.
 
Máte zájem?  Pokud ano, ozvěte se mi 🙂
 
Na závěr připojuji zpětné vazby od frekventantů kurzu.
x
x
x
Ahoj Vláďo, ještě jednou bych Ti chtěl poděkovat za ty  dva kouzelné dny. Ty jseš nejen úžasný fotograf, ale také pedagog a moderátor. Celé dva dny byly nabité napínavým děním, ať už Tvojím vysvětlováním a nebo focením pod Tvým dohledem a doplňovaným Tvými komentáři. Ukázal jsi nám ten obrovský potenciál metody ICM a vysvětlil, čeho je nutno se chytit. Bylo to velmi inspirující a teď už je jenom na mně s tím začít a něco z toho udělat. Bylo to fakt skvělé!!
Honza Dobrý
x
Ahoj Vláďo, ještě jednou děkuju za kurz. Byl to přesně ten případ, kterej mám rád – když se mi náhle pootevřou dveře do “novýho světa”, kterej můžu začít objevovat a o kterým jsem dosud neměl ani tušení. A to je vždycky příjemně vzrušující! Takže zcela jistě tím už zůstanu trochu ovlivněn……..ale jsem rád, že jsem poznal novej způsob, jak se dívat a vidět! Ale na druhou stranu to byl taky ten případ, kdy – když vidím něčí hodně dobrý fotky – mám chuť zahodit foťák a jít se třeba klouzat….:-)  Každopádně bych se rád nějaké Tvé další akce zase zúčastnil (mrzí mě ten Mácha – ale budu v Nepálu). Nejspíš by se mi asi hodil ten postproces. Zdravím a přeju hodně radosti z vytváření poetických obrazů Tvou zvláštní technikou!
Břeťa Ulrich
x

Víkend na Jizerce byl úžasně krásný a inspirující. Děkuji moc! Už jsem si zkusila i něco upravit. Akorát, že mám teď velké dilema. Nebo možná dvě. To první se týká fotek, které jsem pořídila před kurzem. Najednou skoro ani jedna z nich neodpovídá mým představám a nezapadá do toho, co bych chtěla dělat dál a jak bych to chtěla dělat. A to druhé se pochopitelně vztahuje na fotky pořízené na kurzu. Řekla bych, že focení metodou ICM & ME už u nás budou mít všichni navždycky spojené s Tvým jménem. Kdokoliv, kdo pořídil nebo pořídí fotografii stejnou metodou, Tě vlastně kopíruje. Snažím se na to dívat z opačného úhlu pohledu. Pořídím-li ostrou fotku ze stejného místa, jako to udělalo několik desítek lidí přede mnou a je-li výsledkem víceméně podobná fotka, jakých už vznikly desítky a další podobné bezesporu vzniknou, jedná se o kopírování? Ráda bych šla trochu svou vlastní cestou, ale Ty nejlíp sám víš, že to není jen tak … Měj se moc pěkně.

Mirka Bedřichová

2 replies
 1. Mirka Bedřichová
  Mirka Bedřichová says:

  Vláďo,
  v mém předešlém příspěvku se neobjevilo to nejpodstatnější: velmi si cením toho, že jsi ochotný podělit se s ostatními o svoje know-how. Taktéž oceňuji, že pro Tebe workshop neskončil tou nedělí na Jizerce a že Tě zajímá, co z našich pokusů vzniklo.
  Ty nasdílené složky, do kterých můžeme ukládat svoje výtvory, považuji za velmi dobrý nápad.
  🙂
  Děkuji!

  Odpovědět
  • Vladimir
   Vladimir says:

   Díky Mirko,
   Pro mne je nejpodstatnější, že se ti to líbilo a že ti to snad pomohlo.
   Je skvělé, když se lidi můžou bavit a hrát si se svou imaginací a invencí – a o to mi jde v těchto kurzech.
   Těším se na další setkání!
   Vláďa

   Odpovědět

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *