Vladimír představuje Jinu Nebe v sedmi obrazech

IMG 8681 bl 1500Když jsem Jinina díla viděl poprvé, zaujala mě svou výrazovou přímočarostí, vyzrálostí. Autorka jako kartografka vepisuje otisky země do zvoleného materiálu – fotografie, malby, grafického tisku – bez zaváhání, pobízená jakýmsi vnitřním nutkáním indiánské šamanky zachytit a dále předat zprávu o Zemi, o nás, o našem minulém i příštím. Tedy, šamanky urbanistky.

Jina patří k těm vzácným osobám, které si zachovávají neustálou zvědavost a opojení z ptaní a objevování, kterou neutlumil ani čas dospělosti. Jako by na sebe neustále dotírala s dotazy, zda existuje ještě přirozenější, efemérnější způsob propojení výtvarného výraziva s dostupnými materiály. Co ještě bych mohla použít – trávu, zmačkaný papír, písek, negativ, linoryt, dřevo…?

Poprvé osobně jsme se potkali na její výstavě v Galerii Makráč, podruhé nedávno při foto expedici na Lanzarote. Jina nezastírá, že fotografie není její hlavní obor, tím jsou malba a grafika, ale její bezprostřednost, přímočarost a otevřenost je dech beroucí stejně tak, jako její umělecká vyzrálost. Ani na ostrově plném barev neopustila svoji černobílou cestu a díky tomu nám otevřela úplně jiný pohled na Lanzarote. Jininu tvorbu můžete také najít na facebookové stránce Jina Nebe.

Jina je pro mne zcela jistě, pokud bude chtít a mít zájem, parťák na budoucí cestě kontemplačních projektů a objevů – a to i přesto, že v České Republice moc nepobývá, protože bydlí mezi Portugalskem a Belgií. Jino, už se moc těším!

V Liberci 16.6.2019

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *