Příběhy ve fotkách

Co mne na focení fascinuje jsou příběhy, které ty fotky vypráví. Při tom se snažím pochopit o co tam jde a snažím se to svým způsobem vyjádřit tak, jak to osobně vnímám. Každý příběh se odehrává v časovém prostoru. Fotka je ale jediný, už nikdy nevrátitelný, okamžik. A to je z mého pohledu ta fotografická výzva – vyjádřit časový příběh jedním okamžikem. A to mne baví. 

Jan Dobrý

Vladimír představuje Honzu Dobrého v sedmi obrazech

Slunce copyS Honzou se znám dlouhé roky, i když úplně z jiné oblasti, než fotografie. Jeho životní příběh mě vždycky fascinoval – kluk, který před mnoha lety odjel do Švýcarska, prosadil se ve švýcarské rodinné firmě, založil tam rodinu, ale nikdy nepřerušil své vazby a ukotvení tady v Čechách. O svůj úspěch musel bojovat, ale i díky své povaze klidného, soustředěného a lidsky bohatého člověka, zvládl jak pracovní, tak i zdravotní nástrahy.

Možná jsme oba začali ve stejné době intenzivněji fotit. Přesto, že se naše cesty na nějakou dobu rozešly, zůstáváme i nadále v kontaktu, takže mě tolik nepřekvapilo, že se objevil na vernisáži výstavy Očima Hanse Christiana Andersena. Více mne překvapilo, že se přihlásil na můj rozmazankový kurz, protože jeho fotografické zaměření jde spíše směrem k industriálním fotkám a intimním lidským příběhům. Oběma těmto žánrům se věnuje rovnocenně. Zejména jeho industriální fotky mají spíše než technický charakter nádech krajiny. Je to dáno také tím, že Honza vyhledává opuštěné staré fabriky, které v sobě, podobně jako krajina, mnohdy ukrývají silný melancholický náboj.

Jeho fotografie na Flickr Gallery stojí určitě za shlédnutí!

V Liberci, 2.4.2018

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *