VERNISÁŽ VÝSTAVY „MÁCHA-ANDERSEN-EXUPÉRY“ VE ZLÍNĚ, 20.9.2022

Na tuhle vernisáž jsem se moc těšil! A to hned z několika důvodů:

Zlin 384 220920

  • Prostor foyer Městského divadla ve Zlíně je nádherný, vznešený, za dne přetékající světlem.
  • Valašsko je místo, kam se pravidelně vracíme, jsme tu spokojení, lidé jsou přívětiví a mluví téměř spisovnou češtinou
  • V projektech o Máchovi, Exupérym, ale hlavně Andersenovi jsem použil záběry ze zdejší krajiny – vlastně je to vedle Máchova jezera a Lanzarote nejčastěji použitý exteriér
  • Zlínské divadlo bylo prvním, kam jsme zavítali s divadelním představením – předtím to byly “jen” knihovny. Těšil jsem se na to, že v profesionálním prostředí konečně pořídíme i dobrý záznam.
  • A konečně jsem chtěl představit svoji tvorbu také na Moravě, což mi mnoho kamarádů a fotografů vyčítalo, že vystavuji jen v Čechách a nemají šanci na výstavu rozumně dojet.
  • Výstava ve Zlíně byla zároveň poslední výstavou celého triptychu.

A jak to tedy nakonec dopadlo? Do přípravy výstavy, stejně tak jako do mnoha dalších věcí, zasáhl covid – sice oklikou, ale přesto – lidé, mám pocit, si odvykli chodit na výstavy, menší zájem potvrzují jak divadla, tak knihovny či kulturní domy. Určitě nepomohla ani současná nervozita kolem inflace a nárůstu cen všeho kolem nás – velmi těžko se mi sháněli sponzoři na divadelní představení i přesto, že ve Zlíně tradice této podpory je, viz Filmový festival. Nicméně daleko více přípravu výstavy ovlivnilo střídání v týmu divadla – dvakrát rozvázaly pracovní poměr pracovnice propagace, jednou vedoucí technického zabezpečení a jednou se změnil i ředitel. Naposledy jsem dostal nové partnery na začátku propagace akce, 3 týdny před otevřením výstavy. A to, bohužel, nezůstalo bez dopadu.

Otevření výstavy i související divadelní představení proběhlo bez jakéhokoliv zájmu místních médií – dalo by se říci, že o výstavě a divadle vlastně nikdo nevěděl. A to i přesto, že tisková zpráva byla včas k dispozici. Divadelní představení jste mohli najít jen na internetu, ne na oficiálních tiskovinách divadla, přestože podklady divadlo dostalo v půlročním předstihu, o vlastní výstavě nebyla zmínka nikde. Kladu to za vinu sobě a mému podcenění, ale z Liberce toho moc nevymyslíte…

Zlin 380 220920Výsledkem pak bylo, že skvělá Táňa Medvecká přijela obrazně řečeno z červeného koberce Benátského filmového festivalu (kde před 14-ti dny přebíral tým kolem filmu, kde hrála, jednu z cen…) do poloprázdného divadla ve Zlíně, aniž by to kdokoliv z obyvatel Zlína a okolí tušil. Tak tohle mě bude bolet ještě dlouho!
Na výstavu a na divadlo nakonec dorazilo kolem 40-50 lidí, většinově díky mé osobní komunikaci, či vzájemným kontaktům – což je po průměrně 150 lidech v Liberci i Hradci Králové propadák.

Ale abych nebyl jen negativní – spousta věcí mne také potěšila. Dorazili přátelé z Moravy, bývalí kolegové z firmy ABB, která sponzorsky již podruhé přispěla na konání divadelního představení, za což jsem velmi vděčný! Přijeli i kamarádi z Čech, Patrik Manina udělal krásný fotoreport – viz přiložené obrázky a ten videozáznam z divadelního představení se také povedl.

A pokud máte zájem dozvědět se více z mé autorské kuchyně, podívejte se na přiložené video z rozhovoru s Kryštofem Korčem, ředitelem Akademie APF.

Všem, kteří dorazili, ještě jednou moc děkuji a budu se těšit na setkání někdy příště – snad to bude mít lepší průběh.

Madeira, 3.10.2022