INSTALACE A VERNISÁŽ VÝSTAVY „MÁCHA-ANDERSEN-EXUPÉRY“ V TÁBOŘE, 5.5.2022

DSCF5549cr

Mám za sebou vrchol mého fotografického snažení v prvním pololetí roku 2022 – instalaci a vernisáž výstavy „MÁCHA – ANDERSEN – EXUPÉRY“ v Divadle Oskara Nedbala v Táboře. Mohlo by se zdát, když už podobnou výstavu dělám počtvrté během půl roku, že už mám všechno vychytáno. Opak je samozřejmě pravdou.

Výstavní prostor táborského divadla je krásný, ale prostorově limitující pro mé velké tisky. Takže jsem musel výstavu nakombinovat tak, abych vedle velkých tisků mohl v nějaké logice použít také tisky menší, které mám adjustované na dřevěných rámech z minulých výstav. Výhoda toho však byla možnost, po třech letech od vernisáže projektu „Píseň pro rytíře Aklina“ v Paláci Adria v Praze, mít znovu Exuperyho příběh kompaktně vystavený pohromadě na jednom místě. Tzn. jak obrazy, tak i sérii plakátů, které vznikly pro výstavu v Liberci a podrobně trasují jak vznik mého projektu, tak zejména spisovatelův život.

DSC05860 kopie okA jak už to tak bývá pravidlem čím menší město, tím vřelejší, přátelštější a pracovitější tým s vámi na projektu dělá. Bylo tomu tak i v případě všech kolegyň a kolegů kolem Kateřiny Kubešové. Instalace nám zabrala jeden den, včetně náhrady skla jednoho z rámů, který sjel z nezabezpečeného háčku a výplň se rozbila. V tomhle případě to byly asi opravdu střepy štěstí, protože samotná vernisáž byla krásná, lidský dojemná a přívětivá. Kromě kamarádů a známých se zastavili místní nadšenci pro umění, objevila se i Veronika s malým synkem – s Veronikou jsme  začali výstavu před dvěma roky připravovat. To si pak člověk uvědomí, jak ten čas opravdu letí…

Výstava teď bude v Divadle Oskara Nedbala viset až do 30.6., v plánu je také nezvyklá komentovaná prohlídka někde na počátku června, ale to se nechte překvapit, informaci vám určitě pošlu včas.

Za fotografie přiložené do galerie blogu děkuji Mirce Truskové a Michalovi Moravcovi, kliknout si také můžete na videoklip z instalace a vernisáže.

Příští příspěvek do blogu už zcela jistě bude znovu o JMW Turnerovi, tak se máte na co těšit.

V Liberci 6.5.2022