Vernisáž výstavy „MÁCHA-ANDERSEN-EXUPÉRY“ v Hradci Králové, 14.3.2022

vernisaz HK 18 220304Říká se, že nevstoupíš dvakrát do stejné řeky. Tak tohle přesně jsme udělali při vernisáži výstavy MÁCHA – ANDERSEN – EXUPÉRY v Hradci Králové. Po úspěšné vernisáži výstavy a prvním uvedení divadelního představení „Kdo jsme? Odkud přicházíme? Kam jdeme?“ v září minulého roku v Liberci, jsme totéž zopakovali nyní ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové a v krásném prostředí místní galerie U Přívozu. A proč jsem si po Liberci zvolil jako další místo pro soubornou výstavu právě Hradec Králové? Pocházím z Ústí nad Orlicí, k východním Čechám mám hodně vazeb a v Hradci jsem také chvilku pracoval. Proto je na místě poděkovat za tuhle příležitost a skvělou podporu i trvalý zájem o dobrý výsledek instalace celému týmu Hradecké knihovny kolem paní Vlaďky Buchtové!

vernisaz HK 11 220304

Už jsme si za poslední dva roky zvykli, že věci se nedějí tak, jak si je plánujeme nebo vysníme. Po covidovém vynuceném přeložení výstavy v Liberci o půl roku nás sice takto dramatický krok v Hradci minul, ale covidu jsme zcela neunikli. Těsně před vernisáží mi zavolala Táňa Medvecká, že na ni přišla takhle na konci také řada a ulehla s covidem do postele. Takže jsme museli všechno přeorganizovat. Výstavu jsme samozřejmě neposunovali, ale otevřeli v původním termínu 4.3. Na otevření výstavy přišli mí nejbližší, přátelé a kamarádi a také ti, kteří to v Hradci mají kousek za rohem. Byla to taková vernisáž nanečisto – veškerý program, který byl naplánován, včetně divadelního představení, jsme odsunuli o deset dní. Jak vlastní instalace výstavy probíhala můžete nahlédnout také na přiloženém video snímku – za pomoc, jako už poněkolikáté, děkuji dceři Pétě!!!. Díky Českému rozhlasu Hradec Králové jsem měl také možnost pozvat na výstavu, podobně jako v Liberci, i posluchače tohoto oblíbeného rádia.

A protože kromě covidu nám do příprav promluvily i dramatické situace na východ od nás na Ukrajině, rozhodl jsem se spolu s herci a Nadací Člověk v tísni uspořádat během odložené vernisáže také Benefici pro Ukrajinu.

BENEFICE WEB

14. 3. se pak konečně odehrála celá akce v původně zamýšlené v rozsahu. V porovnání s Libercem jsme pořadí programu prohodili a začali divadelním představením. Sponzory divadelního představení se tentokrát staly ERSTE Premier Hradec Králové, PORSCHE Hradec Králové a LDM spol. s r.o. z České Třebové.  Aniž jsme změnili jedinou větu či grafiku a hudební doprovod, texty, připravené scénáristou a režisérem představení, panem Tomášem Vondrovicem, dostaly nečekaně, v kontextu s událostmi na Ukrajině, úplně nový, hlubší význam a dopad. A myslím, že mnozí z těch, kteří byli na divadelním představení přítomni, si to velmi dobře uvědomovali…

Po skončení divadelního představení jsme se všichni sešli v galerii U Přívozu a za hudebního doprovodu studentského tria strávili příjemný večer v očekávání jara. Přispěly k němu i velice milé promluvy Tomáše Vondrovice a Táni Medvecké a já si znovu uvědomil jaké mám štěstí, že díky svým projektům mohu spolupracovat s tak krásnými a kreativními lidmi. Výstava teď prožije svůj zbývající čas až do 31. března, kdy ji sundám, na chvíli uložím, abych ji pak v podobné sestavě (s některými změnami díky odlišnému prostoru), převezl a instaloval v Divadle Oskara Nedbala v Táboře. Na vernisáž v divadle se můžete těšit – pokud jste výstavu nestihli ani v Liberci, Karlových Varech nebo teď naposledy v Hradci Králové – 5. května. Ale o tom až příště, až nastane ten správný čas.

Na dokreslení krásné nálady, která při otevření výstavy a při vernisáži v Hradci Králové panovala, se podívejte na přiložené obrázky. A pokud se na výstavu nedostanete, budu se těšit na shledání s vámi buď v Táboře nebo pak na podzim ve Zlíně. Instalované obrazy a některé další dílčí informace k celému triptychu naleznete také v doprovodné dokumentaci k výstavě, kterou si můžete stáhnout ZDE.

Za obrázky z události děkuji Petře Řoutilové a Patrikovi Maninovi!

V Liberci, 17.3.2022