Vernisáž výstavy GENESIS v Šumperku, 15.7.2021

Vernisáž

Výstava Genesis v Pavilónu fotografie a malého umění v Šumperku (Eagle gallery) byla premiérovým představením vybraných tisků ze dvou cyklů:

– Po stopách Césara Manrique 

– Bájné středohoří 

Cyklus „Po stopách Césara Manrique“ vznikl těsně po ukončení literárního triptychu, po Exupérym. Je součástí mé dlouhodobé projektové práce – po spisovatelích jsou nyní na řadě malíři, po nich, snad, pokud dorazí paní inspirace, to budou hudební skladatelé. V Exupérym jsem motivy z Lanzarote použil poprvé. César Manrique, představitel Art Informel (art brut), vede přirozeně k abstraktní grafické zkratce, kterou jsem se snažil ve fotografických obrazech nějak replikovat. Ale nejde jen o formu jako takovou, Manrique uchopil sopečnou materii a tvořil z ní cosi fosilního, předvěkého. „Bájné středohoří“ pak tvoří jakýsi dialogový protiklad k Manriquemu. Tady už je sopečná krajina zalesněna, osídlena, o biologické formě bylo rozhodnuto, ale kromě ní vznikl svět virtuální, svět představ a bájí.

Zatímco České středohoří je pro mne ukončené, Lanzarote má své pokračování – druhou foto cestu na podzim tohoto roku. Možná si vezmu ty kuželky s sebou a udělám průnik padlých bůžků a sopečné ostrovní krajiny in natura… Tohle zdvojení, jakási juxtapozice, mě hodně zaujala, takže ji zcela jistě použiji i při práci na projektu o Turnerovi a následně při Joan Miró. Více se o obou cyklech můžete dočíst na mém blogu – Manrique, Středohoří. 

Pavilon fotografie a malých umění v Šumperku je taková kapesní galerie. Na rozdíl od klasických velkých galerií se jedná o malý, ale velmi zajímavý výstavní prostor, kam se vešlo pouze 8 obrazů, po 4 z každého cyklu. To samo o sobě omezuje výběr a pro autora může být noční můrou. Proto jsem byl rád, že tato výstava měla svého kurátora, pana Lukáše Kovala, který se úkolu zhostil velmi zodpovědně a přes mé počáteční rozpaky ohledně výběru těch 8 obrazů vybral skutečně velmi dobře. Jeho kurátorské slovo si můžete přečíst na stránkách magazínu Eagle gallery zde.

Byl jsem zvědav, kolik lidí do Šumperka vlastně dorazí. Přeci jenom, je to velká vzdálenost pro většinu z nás – já jsem například z Třeboně, kde jsem na rehabilitaci, jel do Šumperka 3,5 hodiny tam a 3,5 hodiny zpět. Podobné to bylo i pro mého kamaráda Mira z Jablonce nad Nisou. Navíc, jsou prázdniny, letní měsíce, spousta lidí je na dovolené, takže jsem si nedělal žádné iluze ohledně počtu návštěvníků. Nakonec se nás tam sešlo kolem 30 až 40 a atmosféra byla velmi milá. I díky hudebnímu představení dvojice JUVE.

Mám tak za sebou první akci letního trojboje – po vernisáži v Šumperku teď bude následovat křest Monografie literárního triptychu Mácha – Andersen – Exupéry dne 30.8. v Czech Photo Centre v Praze, a krátce nato vrchol tohoto roku, průřezová výstava triptychu v Krajské vědecké knihovně v Liberci, s vernisáží 9. září. Tedy pokud do toho zase nepromluví nějaká pandemie. Budu se na vás na všechny těšit a pokud vás cesta zavede do Šumperka, dejte mi prosím vědět, jak se vám výstava Genesis líbila.

Za fotografie z vernisáže děkuji Tomáši Janíčkovi a Miro Tichému!!!

V Třeboni, 19.7.2021