Strávil jsem v Třeboni v poslední době dva pobyty. Jeden dlouhý,  kdy jsem se léčil v lázních, a jeden krátký, jako lektor individuálního kurzu focení. Oba pobyty měly jedno společné – nebyl jsem v Třeboni v ideální roční dobu, o to zajímavěji fotografie z těchto pobytů dopadly.

Lodenice03

Třeboň má bohatou historii.  Ta,  přestože trochu zašlá, je cítit na každém kroku. A samozřejmě nejvýrazněji tradice rybníkářství. Nepatřím  k národu koláckému ani vodáckému. Snad právě proto je pro mne Třeboňsko zatím neobjevené a moc jsem se do Třeboně těšil. Přestože jsem většinu času trávil buď lázeňskými procedurami nebo přípravou výstavy Hanse Christiana Andersena, zbylo mi ho dost na to, abych obdivoval širší okolí města včetně vyhlášených rybníkářských lokalit.

Na území Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko se nachází celkem 35 přírodních rezervací a památek, které chrání nejcennější lokality Třeboňska.

IMG 3992 copy

Třeboňsko se může pochlubit téměř pětistovkou rybníků, a proto se také často tato oblast nazývá krajinou dvojího nebe. V roce 2003 byly oficiálně významné kulturní a technické památky Třeboňska nominovány k zápisu na seznam světových památek UNESCO pod názvem Třeboňské rybníkářské dědictví. Celé rozsáhlé území v okolí Třeboně je spojeno s dlouhodobou tradicí stavby rybníků. Stavby jsou inspirovány budováním rybníků ve středověké Francii, jen francouzské obklady hrází kamenem byly v českém prostředí nahrazeny haťovými a vorovými konstrukcemi ze zdejšího materiálu. Jde o ojediněle dochované dílo v měřítku celého evropského kontinentu.

Třeboň se nakonec ukázala úžasnou lokalitou pro fotografa mého ražení.  Ta historická část, tzn. městská zástavba a různé  historické architektonické detaily,  mě přímo vybízely k různým grafickým kombinacím.  Naopak vodní  hladiny  rybníků motivovaly k  hrátkám s osvětlenými a barevnými plochami,  včetně detailů na dlouhé sklo a mělkou hloubku ostření. Protože byl začátek prosince, přimrzlo, a toto ne ještě zcela souvislé zrcadlo nabízelo v zapadajícím či vycházejícím slunci úžasné struktury  a kombinace.

Simply03

Pozornost zcela jistě zaslouží  uskupení rybníků kolem Frahelže,  dále měnící se detaily podél Zlaté stoky,  historické centrum Třeboně, včetně hradeb a parku, dále pak Tereziino údolí v těsném sousedství Nových hradů, s pevností Cuknštejn. Těch míst by se dalo vyjmenovat zcela jistě víc, ale já jsem se svým objevováním třeboňska ještě neskončil. Určitě se sem vrátím a svou galerii grafik dále rozšířím. Nejbližší příležitost se nabízí v létě tohoto roku, kdy budu v srpnu vystavovat své vodní fantazie v klášteře z Borovanech.

5.dubna, 2018, Roudnice nad Labem