TK Actions – elegantní, přesné, intuitivní

UVODNI OBRAZOVKAPro mnohé z nás, kteří pracujeme s digitální fotografií, byly začátky s editací mnohdy frustrující zážitek. A nejde jen o volbu příslušného nástroje. Ne každý je technicky nadaný, což v případě fotografie, kde se jedná o záznam technického obrazu, může být na překážku. S každou další „hračkou“ navíc narůstá nárok na množství potřebných dovedností a tedy i nároky na pravidelné používání a osvojování postupů. No a pokud vám kvalita vašeho výstupu není lhostejná, pak právě editace může být z počátku až mučivou zkušeností.

Tento článek není pro úplné začátečníky, spíše pro ty, kteří si „už svoje vytrpěli“ a přistoupili na to, že součástí vybavení jejich temné digitální komory bude Photoshop – prostě proto, že to je v profesionální digitální fotografii standard, podobně jako třeba Corel v grafice nebo Autocad v inženýrském designu. Mohli byste samozřejmě namítnout, že těch nástrojů je mnohem více, ale v konečném důsledku a právě proto, že náš čas není nekonečný, museli jste nějaké nástrojové rozhodnutí již udělat.

TK7 iconPřestože lektorovat Photoshop nebo jednotlivé pluginy není můj cíl (sám sebe vnímám primárně jako tvůrce vizualizačních projektů), myslím, že pohled člověka, který se editací intenzivně zabývá posledních deset let, může být právě díky této praxi zajímavý. Pokud jste se zúčastnili některého z mých kurzů viděli jste v jejich průběhu ukázky editace fotografií za pomocí luminosity masek TK Actions od Tonyho Kuypera. Tony se jejich vývoji věnuje již dlouhá léta (od roku 2006), během nichž si vydobyl na trhu pevnou pozici, respekt u Adobe komunity a mnoho uživatelů, mezi něž patří mezinárodně uznávaní fotografové a edukátoři. Dovolte mi proto jejich krátké představení.

ZÁKLADY

Světelné masky (luminosity masks) jsou efektivním rozšířením standardních masek k vrstvám ve Photoshopu. Jejich základem je precizní výběr toho, co chci editovat, ve spojení s vybranou akcí – křivkou, saturací, ostřením, atd… Jistě jste už všichni slyšeli o zonálním systému, za jehož vznikem a definicí v době analogové černobílé fotografie stáli známé osobnosti, Ansel Adams a Fred Archer.

Základním cílem zonálního systému je dosažení kvalitní reprodukce celého rozsahu jasů ve snímané scenérii, tedy dokonalého prokreslení světel a stínů, s korektní tonalitou všech zón šedé škály od černé k bílé a dále pak systém, umožňující kontrolovatelnou změnu tonality a její posouvání v jednotlivých tonálních zónách.

Tony Kuyper z tohoto systému vyšel a kromě programování precizních světelných masek v jednotlivých zónách, vytvořil postupně editovatelné masky, opřené nejen o světlo, ale také o úrovně saturace a jednotlivé barevné odstíny a je jen na vás, zda editujete v režimech RGB, CMYK nebo Lab. Toto se může zdát pořád velmi složité až do té chvíle, než zjistíte, že Tony to řeší elegantním („na zmáčknutí tlačítka“) panelem a posuvníky. A vy navíc svůj výběr vidíte v reálném čase! Žádné zdlouhavé učení a tajemné získávání dovedností, prostě kliknu … Ono to samozřejmě není až takhle jednoduché, ale celý systém úpravy fotek to posouvá na zcela novou, profesionální úroveň.     

RYCHLÝ PŘEHLED funkcionalit

Veškeré nástroje, které ve Photoshopu pro potřebu úpravy fotografií a pro tvorbu profesionální masky hledáte, přehledně na jednom místě! Navíc všechny další možnosti Photoshopu, tedy to, co jste se do dneška naučili, zůstává stále k dispozici. Za sebe si troufnu říct, že moje fotografie, ať už ICM nebo multiexpozice či blendování více záběrů, by nikdy nedosáhly takové technické úrovně, nebýt TK Actions.

A jak vlastně konstrukce akce /masky s využitím TK Actions funguje?

  1. Nejprve si vyberete typ masky – světelnou /zónovou, barevnostní, saturační nebo individuální, podle předpokládané úlohy, kterou chcete řešit
  2. Následuje vlastní konstrukce masky připravenými nástroji – zde je vidět původní zaměření TK Actions na zóny. V průběhu let k nim přibyla různá vylepšení o půltóny, střední tóny a následně možnost „matematických“ kombinací, tedy součty či rozdíly masek.
  3. Když máte masku vybranou a připravenou, můžete ji dále modifikovat, upřesnit, což provádíte standardními nástroji, jako je třeba křivka, jas a kontrast, rozostření a v TK7 verzi přibyla dokonce možnost úpravy masky přes camera raw.
  4. Na závěr pak zvolíte z široké palety možností vlastní akci, což může být cokoliv od zvýšení kontrastu, přes saturaci, zesvětlení, ztmavení, ostření nebo změna barevnosti či struktury. Samostatnou vychytávkou pak je automatizovaný převod obrázku na volitelný výstup na internet s doostřením nebo nahrání vlastní akce pod volitelná tlačítka.

Vše ostatní funguje stejně, jako jakákoliv jiná vrstva s maskou ve Photoshopu. Vrstvu můžu vypnout nebo ji procentuálně „přitlumit“, můžu určit režim (prolnutí…) vrstvy, případně zda zasahuje v celém rozsahu světel a stínů nebo jen zčásti.

ZÁVĚREM

Tony byl tak laskavý, že mi umožnil stát se oficiálním instruktorem jeho pluginu, čehož si velmi vážím. Díky tomu jsem schopen poskytnout studentům mých kurzů či účastníkům foto cest jeho slevový kupón při stažení TK Actions. Toto mohou využít jak absolventi mých minulých kurzů, tak i těch, které se teprve chystají – nejbližší z nich bude právě jednodenní předváděčka a kurz editace fotografie s využitím TK Actions, bližší detaily nakliknete pod článkem. Nicméně na slevu čekat nemusíte a cokoliv je na stránkách (https://goodlight.us/panels-and-videos.html) vřele doporučuji, nejedná se o dramatické částky. Pokud byste při svém používání TK Actions narazili na nějaký problém, dejte vědět, budu se snažit buď sám nebo s pomocí Tonyho na vaše dotazy odpovědět.

Budu se těšit na setkání ať při předváděčce nebo na některém z mých dalších kurzů či foto cest v příštím roce.

V Liberci 10.10.2020