Projekty ICM & ME aneb rozvoj osobního stylu

Roky jsem se snažil zvládnout a zdokonalit svoji krajinářskou fotografii. Jako asi každý zapálený fotograf krajinář jsem absolvoval mnoho kurzů, fyzicky či virtuálně, četl stohy literatury, zdokonaloval post proces. A pořád jsem nebyl spokojen, nějak mi nestačilo být dokonalý technicky (i když k tomu mám určitě pořád ještě daleko). Až jsem jednoho dne zakopnul o Chrise Friela, fotografa a grafika. Vzpomněl jsem si na svá dětská léta, kdy jsem chodil do Lidušky na malbu a začal jsem znovu, tentokrát s ICM. Přišly další stovky hodin v terénu a u počítače a najednou se dostavilo i to, co jsem s klasickou fotografií nikdy nezažil – zabodoval jsem v mezinárodních soutěžích, narazil jsem na svůj svatý grál. Nedávno mi jedna kolegyně, které si velmi vážím, nad mými fotografiemi řekla, že člověk musí dozrát a že se mi to asi konečně stalo. Bylo nám oběma jasné, že nemluví o kompozici a postprocesu, nehodnotila to, co vidí, jako fotografii, ale jako příběh, který ji oslovil.

Ptal jsem se potom sám sebe, co se mi to vlastně po tolika letech s fotografií stalo, ale nepřišel jsem na nic moudřejšího, než že jsem prostě nechal moje ruce a srdce dělat jejich práci a nemotal se do toho hlavou. Steve Simon říká, že každý fotograf musí mít “nasbíráno a uloženo” a pak to prostě nechat naskočit a zafungovat. A čím víc prožitků, vzorců a zdrojů mám, tím to jde lépe a invenčněji.

V mém případě se sešla moje záliba a obdiv k impresionistům s technikami ICM (intentional camera movement) a ME (multi exposure). Rozhodl jsem se proto, že tyto postupy budu dále zkoumat a podělím se o ně s vámi. Rád vás uvítám na svých kurzech třeba v krásném prostředí Jizerky v Jizerských horách, kde to mám moc rád a kde jsou pro ICM focení skvělé podmínky. Dozvíte se také něco o editaci ICM fotografií, o volbě témat pro projekty, vybudování scénáře a jejich rozpracování. Představím vám své projekty “Máchovské kontemplace”, “Očima Hanse Christiana Andersena” a „Píseň pro rytíře Aklina“, které získaly mezinárodní ocenění a pozvu vás na chystané výstavy či přednášky.

Vláďa Kysela

20.12.2019, Liberec