IMAGINATIVNÍ KRAJINOU WILLIAMA TURNERA – LAKE DISTRICT 2020

MILÉ KOLEGYNĚ A KOLEGOVÉ FOTOGRAFOVÉ, PŘÁTELÉ A KAMARÁDI.

Po úspěšné foto expedici za Manriquem na ostrov Lanzarote (e-knihu z této foto expedice můžete zdarma stáhnout zde: https://vladimirkysela.com/shop/workshops/cesty-za-umenim/ebook-postopach-cesara-manrique-lanzarote-2019/) jsem tu s novým projektem v rámci řady ART CONTEMPLATIONS.

T 01Wikipedie: Turner se narodil v londýnské čtvrti Covent Garden v bytě nad holičstvím, jež patřilo jeho otci. Jeho matka trpěla po smrti dcery v roce 1786 značnými depresemi. Možná právě proto byl malý William jako desetiletý poslán do rodiny svého strýce do Brentfordu západně od Londýna. Právě tam se u něj poprvé projevil zájem o kreslení a malování. V roce 1789, ve svých čtrnácti letech, byl na zkušební dobu přijat na Královskou akademii umění. Turner hodně cestoval a na svých cestách sbíral podněty pro své obrazy. Kromě Anglie a Skotska se vydával i za kanál La Manche do Evropy, zejména Německa, Itálie a Francie. V pozdějších letech se z Turnera stával čím dál tím větší podivín. Kromě svého otce, s nímž žil po třicet let ve společné domácnosti a který mu vypomáhal i v ateliéru, měl jen hrstku přátel. Joseph Mallord William Turner zemřel v roce 1850 v domě své přítelkyně Sophie Caroliny Boothové v Chelsea. Jeho poslední slova prý zněla: „Slunce je Bůh.“

Pro mne osobně je Turner předchůdcem impresionistů. Kromě olejomalby se stal uznávaným akvarelistou a jeho jednoduše nahozené akvarelové studie slunce a jednotlivých barevných ploch mě nepřestávají fascinovat. T 02Jednu dobu mě pronásledovalo, že nejsem schopen se k jeho malbě přiblížit v abstraktních plochách mých fotografií. Turner maloval zejména krajinu s přítomností vody – moře či jezera, jezera v prostředí hor. V zásadě se nabízely tři alternativy pro tuto expedici – jezerní krajiny v Alpách, Benátky (jeho malby Benátek jsou prostě nádherné) nebo Lake District, kde také maloval. Zvolil jsem poslední variantu a věřím, že mi dáte na místě za pravdu.

Co v Lake District najdete?

Krajinu vody. Lake District je jednou z nejvíce fotografovaných oblastí Velké Británie. Jedná se o největší národní park na ostrovech, vyhlášený v roce 1951, ve kterém se mezi malebnými kopci rozkládá kolem šedesáti jezer. Zároveň je to blízko k moři, takže se dá celkem rychle kombinovat prostor s počasím a světlem a to se v Anglii vyplatí, to mi věřte! Kopce v Lake District jsou spíš holé, při západu slunce máte pocit, že se nacházíte v jakési biblické krajině. U jezer nestačíte cvakat ten zástup odrazů a reflexů na  hladině, u moře zas balvany mizející do vln, nad Keswickem se můžete ponořit do dávné minulosti v kamenném kruhu Castlerigg, či vyzkoušet malování světlem.

Moje představa o projektu je následující.

Protože nejsem cestovka, nabízím, že se domluvíme na společném odletu a příletu i pobytovém místě, které s relativní znalostí oblasti navrhnu (nejspíš Keswick). Navštívíme společně 10-15 vybraných lokalit, budeme fotit jak klasické krajinářské záběry, tak grafiku. Přepravovat se budeme společně, pronajmu multivan. Pomohu vám odbornou radou při vlastním focení, eventuálně s editací. Budeme si o fotkách povídat a zkusíme se v naší tvorbě charakteru Turnerových obrazů alespoň trochu přiblížit. Navštívíme společně místa, kde Turner tvořil. Mám v plánu zorganizovat návštěvu nějaké galerie, kde jsou jeho díla k vidění, pokusím se domluvit pro nás také odborné povídání se znalcem jeho díla, případně pozvu, aby se k nám připojil někdo z místních fotografů. A protože to je do Skotska jenom kousek a Highlands jsou za rohem, předpokládám, že nikdo nebude mít nic proti ochutnávce whisky ☺ . Za mé fotograficko-průvodcovské služby po vás budu chtít cca 5-6 tisíc /osoba. Vy si pokryjete náklady na dopravu, ubytování, pojištění, vstupy a stravování. Na závěr společně vytvoříme druhou e-knihu řady ART CONTEMPLATIONS.

Rezervace účasti na foto expedici:

Předběžný termín foto expedice je v období mezi 1.-8.5.2020. Pokud máte zájem, učiňte prosím rezervaci na stránkách foto expedice ZDE. Finální program bude k dispozici nejpozději v listopadu 2019. Počet účastníků pro tento typ cesty nebude více než 8, proto čím dříve tak uděláte, tím lépe.

Liberec, 9.7.2019