Kurz fotografování metodou ICM – Špindlerův Mlýn, Krkonoše

CERT Původně byl v termínu 7.-10.10.2021 plánován kromě kurzu ICM také kurz „Fotografický projekt“. Díky malému zájmu jsem jej však zrušil a plně se soustředil pouze na ICM. Skladba účastníků mi opět potvrdila, že příští kurzy ICM v roce 2022 budu pořádat na Moravě a uvažuji také o Slovensku.

Pro kurz ICM jsem tentokrát zvolil úplně novou lokalitu – Špindlerův Mlýn. Je to vlastně obdoba kurzu, konaného třikrát na Jizerce – tedy jedna zajímavá lokalita pro celý kurz – na rozdíl od Třebenic, kde jsme podvakráte cestovali po různých místech Českého středohoří. A proč zrovna Špindl? Protože tady je jedna úžasná lokalita pro trenink švenkování s kamerou – Čertova strouha.

Certova strouhaČertova strouha byla postavena jako součást nejzajímavějšího systému přehrad v Krkonoších, zabraňujících vzniku povodní. Těm místní obyvatelé v hrůze čelili na konci 19.století. Rozsáhlé hrazenářské práce, které byly následně provedeny v povodí Labe, Jizery a Úpy, jsou důkazem mistrovství našich předků, přičemž jejich příkladem je právě Čertova strouha. Její zahrazení se zachovalo téměř kompletní a plně funkční i dnes. Díky vysokému stavitelskému umění dosahovanému skromnými technickými prostředky zde bylo vybudováno 43 příčných a 194 podélných kamenných hrazenářských objektů, přičemž přibližně polovina kamene k tomuto účelu byla získávána z lomu, zřízeného nad ústím Červeného potoka. Tolik citace webových stránek Čertovy strouhy. Dnes vede v Čertově dole Naučná stezka Čertova strouha, která seznamuje veřejnost s touto technickou zajímavostí.

TvaryVelkou raritu představuje i zdejší červené kamení. Každý, kdo se alespoň trochu zajímá o historii Krkonoš, dříve či později narazí na takzvaný violkový či fialkový kámen, který místní horalé prodávali ve zdobených dřevěných krabičkách jako upomínkový předmět turistům. Obvykle šlo o úlomek kamene porostlý barevným povlakem zvláštní vzdušné řasy Trentepohlia iolithus, která se vyznačuje tím, že po navlhčení či promnutí v prstech prý lehce voní po fialkách. Běžné zelené barvivo rostlin, chlorofyl, je u těchto řas zcela překryto oranžovými karotenoidy a tak ačkoliv Trentepohlia patří mezi zelené řasy, vyznačuje se „exotickou“ intenzivní oranžovo-červenou barvou.

IMG 4151Teoretická část kurzu ICM je až na drobnosti, které se mění v závislosti na zpětné vazbě od frekventantů kurzu, neměnná. Praktickou část jsme absolvovali na Čertově strouze, s výchozím bodem od Boudy u Bílého Labe. Přístup autem jsme si museli zajistit s předstihem u KRNAPu, protože jsme vstupovali do II.ochranného pásma. Hned první hráz, možná ta nejfotografovanější (viz přiložené video), nám posloužila k otestování zachycení vody ze stativu tak, aby rozmazání proudu nevytvořilo tu často viděnou vodní vatu, ale zachovalo i jasnou proudnici.

Následující dvě hodiny jsme pak zkoušeli postupně na dalších místech různé techniky rozmazání snímku. Mohlo by se to zdát jednoduché, ale i u ICM stále platí, že podstatné je správné ostření a smysluplná clona, která v kombinaci s ISO nebo případně šedým filtrem vytvoří požadovaný čas expozice. Měli jsme kliku na počasí a tak si to všichni hodně užili. Odpolední část kurzu pak již tradičně patřila ukázkám editace ICM záběrů, za pomoci raw convertoru /Lightroomu, Photoshopu a pluginu TK Actions.
Věřím, že byť jednodenní ukázka není žádné hluboké studium, odjížděli účastníci s mnoha podněty o variantní fotografii, a že se s některými z nich uvidím i na dalších kurzech, třeba na editačním kurzu TK Actions na začátku příštího roku.

V Liberci 19.10.2021

Na kurz jsem přijížděla velmi zvědavá a velmi natěšená. A z kurzu jsem odjížděla nadšená, nakopnutá, a s tím, že tohle chci zkoušet a v tomhle se chci rozvíjet.

Pro mě je toto focení naprosto kreativní záležitostí, jedinečnou a svobodnou a vlastně i trochu bláznivou. Cukání foťákem namísto držení ho pevně, vrtění se, točení se, různé pohyby, nahoru, dolů….. to si normálně s fotkou nespojuješ 🙂 Navíc každá fotka pro mě je originál a fotíš a maluješ „kouzlo“. Prostě jsem si hrála a bavila se a tento směr chci udržet. Díky Vláďo, za to, co děláš a jak to děláš. V kurzu byla hned od začátku fajn přátelská atmosféra, určitě bych vydržela víc dní 🙂

Kurz více než naplnil moje očekávání a rozhodně chci víc. Takže otázkou pro mě už jen je, kde a kdy budou další kurzy 😀 Těším se.