Kurýr na jih

EXU KuryrVe zkratce teď postupně představím jednotlivá díla, která jsem si vybral za nosná s ohledem na celý projekt. První na řadě je „Kurýr na jih“, kterého Exupéry dokončil po „Letci“ v roce 1929 jako druhou knihu v pořadí. Úvodní obrázek je ilustrace od Františka Grosse.

V Kurýrovi na jih Exupéry zpracovává paralelně dva hlavní příběhy:
– příběh pilota na pozadí denní rutiny letecké pošty, kde na prvním místě je doručení zásilky až do hořkého konce
– příběh dvou osamělých bytostí uprostřed lidí, jejich míjení a zánik

V prvním příběhu sledujeme dálkový přelet z Francie do Jižní Ameriky s jednotlivými mezipřistáními v Africe. Exupéry nás provádí realitou letce v začátcích letecké přepravy, mísí popisy krajiny s technickými detaily, odkrývá pod tvrdou slupkou jemné detaily povah, jejich oddanost profesi a smířenost s mnohdy krutým osudem.

Ve druhém příběhu pak popisuje vztah muže a ženy, od dětství až k nenaplněnému vrcholu v dospělosti. Protiklad mužské ambicioznosti, touhy po lásce a neschopnosti pochopit mentalitu a ukotvení své partnerky a proti tomu ztracenost ženské hloubky a citové šířky v reálném světě. Exupéry dává oběma šanci ke vztahu, přestože je dopředu odsouzen k nezdaru.

Oba příběhy se prolínají právě přes mužského představitele, pilota Bernise. Bernis nakonec havaruje a umírá v poušti, Geneviéva umírá nemocná poté, co ztratila syna.

Konotace pro mne jako fotografa?
Exupéry neustále míchá dramaticky rozdílné situace, používá výrazné obrazy a alegorie. Silně cítím jeho příklon k přírodním materiálům, vzpomínkám z dětství (ano, přesně popisuje zahradu včetně brány tak, jak jsem ji viděl v Saint Maurice de Remens) a kontrastním obrazům, vystupujícím a zase mizejícím ve tmě či v mlze.

Citát:

Kolik kotevních lan jsi zpřetrhal již na své cestě dolů k jihu, Bernisi; tu již jsi byl tak vzdušně lehký, neměl jsi nic než jediného přítele: pouto nebylo víc než vlákno babího léta….  Vlákénko babího léta, moje přátelství, ti bylo příliš slabým poutem. Já, nedobrý pastýř, jsem asi zdříml.

22.8.2018
Luhačovice

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *